Home SPORTS Details of Indian squad for Asian Athletics Championships in Odisha

Details of Indian squad for Asian Athletics Championships in Odisha

0
SHARE

Bhubaneswar: India has entered with a strong 95-member squad, including 47 women, in the 22nd Asian Athletics Championships to be held at the refurbished Kalinga Stadium here from July 6 to 9.

The Men squad:

  • 100m and 200m : Amiya Kumar Mallick;
  • 400m :Muhammed Anas, Amoj Jacob and Arokia Rajiv;
  • 800m :Jinson Johnson and Vishambhar Keolkar;
  • 1500m :Ajay Kumar Saroj and Siddhantha Adhikari;
  • 5000m :G Lakshmanan and Murli Kumar Gavit;
  • 10,000m : Lakshmanan, Gopi Thonakal and Kalidas Hirave;
  • 3000m steeplechase : Naveen Kumar and Durga Bahadur Budha;
  • 110m hurdles : Siddhant Thingalaya* and Prem Kumar;
  • 400m hurdles : Jabir MP, Santhosh Kumar T and Durgesh Kumar Pal;
  • Pole vault : S Siva;
  • High jump : Chethan B and Ajay Kumar;
  • Long jump :Ankit Sharma, Samsheer SE and Siddharth Mohan Naik*;
  • Triple jump : Arpinder Singh and Karthik U*;
  • Shot put : Tajinder Pal Toor, Jasdeep Singh Dhillon and Omprakash Singh Karhana;
  • Discus throw : Vikas Gowda*, Dharamraj Yadav and Kirpal Singh;
  • Hammer throw :Niraj Kumar;
  • Javelin throw : Neeraj Chopa, Davinder Singh Kang and Abhishek Singh;
  • Decathlon : Jagtar Singh and Abhishek Shetty;
  • 4x100m relay : Amiya Kumar Mallick, Jyotishankar Debnath, Anuroop John, VK Elakkiya Dasan, Pravin Muthukumaran and Chintha Sudhakar;
  • 4x400m relay: Muhammed Anas, Amoj Jaco, Arokia Rajiv, Sachi Roby, Mohan Kumar and Kunju Muhammed.

The Female Squad:

  • 100m and 200m : Dutee Chand and Srabani Nanda;
  • 400m : Nirmala, MR Poovamma and Jisna Mathew;
  • 800m :Tintu Luka, Archana Adhav and Lili Das;
  • 1500m :Monika Choudhary;
  • 5000m :L Suriya and Sanjivani Jadhav;
  • 10,000m : L Suriya, Sanjivani Jadhav and Meenu;
  • 3000m :steeplechase: Sudha Singh and Parul Chaudhary;
  • 100m hurdles : Nayana James*;
  • 400m hurdles :Anu R, Jauna Murmu and Arpitha M.
  • Pole vault :KM Sangeeta; High jump: Sahana Kumari and Swapna Barman;
  • Long jump :Nayana James*, Neena V and  G Karthika;
  • Triple jump :Sheena NV and Joyline Murali Lobo*.
  • Shot put :Manpreet Kaur, Ramanpreet Kaur and Anamika Das;
  • Discus throw :Kamalpreeet Kaur Bal, Seema Punia and Himani Singh;
  • Hammer throw :Sarita R Singh and Gunjan Singh;
  • Javelin throw :Annu Rani, Poonam Rani Singh and Suman Devi.
  • Heptathlon :Swapna Barman, Purnima Hembram and Liksy Joseph.
  • 4x100m relay :Dutee Chand, Srabani Nanda, Merlin Joseph, Reena George, Ruma Sarkar and Himashree Roy;
  • 4x400m relay :Nirmala, Poovamma, Jisna Mathew, Vijayakumari GK, Sarita Ben Gayakwad and Debashree Mazumdar.