Home ODISHA LATEST Odisha polls : Here’s the runner-up list

Odisha polls : Here’s the runner-up list

0
SHARE

Odisha Sun Times Bureau
Bhubaneswar, May 18:

The BJP, which managed to win only the Sundargarh seat, was in second position in 9 other Lok Sabha constituencies in Odisha while the Congress came second in eleven constituencies.POLL 2014

BJP came a close second in Bargarh (Subash Chouhan) where it lost to the BJD ( Pravas Singh) by just 11, 178 votes.

The other seats in which it came second were-  Sambalpur (Suresh Pujari), Keonjhar (Anant Nayak), Mayurbhanj (Nepol Raghu Murmu), Baleswar (Pratap Sarangi), Dhenkanal (Rudra Narayan Pani), Bolangir (Sangeeta Singhdeo), Kalahandi (Pradipta Kumar Nayak) and Bhubaneswar (Pruthviraj Harichandan).

Congress lost the Nabrangpur seat narrowly, where the sitting MP Pradip Majhi lost by a little over 2000 votes to Balabhadra Majhi of the BJD.

The party came second in Bhadrak (Sangram Jena), Kandhamal (Harihar Karan), Puri (Sucharita Mohanty), Aska (Loknath Rath), Brahmapur (Chandrasekhar Sahu), Koraput (Giridhar Gamang),  Cuttack (Aparajita Mohanty), Jajpur ( Ashok Das), Jagatsinghpur  Bibhu Prasad Tarai) and Kendrapara (Dharanidhar Swain).

 

Here is a chart showing the names of the Lok Sabha candidates/ parties which came second and the margin of their defeat.

SRILOKANATH RATHA INC 311997
PRATAP CHANDRA SARANGI BJP 141825
SUBASH CHOUHAN BJP 11178
CHANDRA SEKHAR SAHU INC 127720
SANGRAM KESHARI JENA INC 179359
PRITHIVIRAJ HARICHANDAN BJP 189477
SANGEETA KUMARI SINGH DEO BJP 104299
APARAJITA MOHANTY INC 306762
RUDRA NARAYAN PANY BJP 137340
BIBHU PRASAD TARAI INC 276394
ASOK DAS INC 320271
PRADIPTA KUMAR NAIK BJP 56347
HARIHAR KARAN INC 181017
DHARANIDHAR NAYAK INC 209108
ANANTA NAYAK BJP 157317
GIRIDHAR GAMANG INC 19328
NEPOLE RAGHU MURMU BJP 122866
PRADEEP KUMAR MAJHI INC 2042
SUCHARITA MOHANTY INC 263361
SURESH PUJARI BJP 30576
DILIP KUMAR TIRKEY BJD 18829

( Source : The Election Commission of India )

ASSEMBLY POLLS : SECOND POSITIONS

In the Assembly polls, the Congress fared better as the runner up, occupying second position in as many as 74 seats whereas the BJP managed to finish second only in 34.

Here is the list of the seats where Congress candidates were in second position:

Anandpur (Jayadev Jena), Angul (Pratap Chandra Pradhan), Aska (Saroj Kumar Padhi), Athgarh (Bichitrananda Muduli), Athmallik (Surendranath Pradhan), Atabira (Nihar Ranjan Mahananda), Badasahi (Jaminikanta Nayak), Baliguda (Klesa Pradhan), Balikuda-Erasama (Lalatendu Mohapatra, Banki (Rabindra Kumar Mallick), Barabati-Cuttack (Mohd Moquim), Badamba (Laxmi Devi),

Barchana (Janmejaya Lenka), Bargarh (Sadhu Nepak), Basta (Jayanarayan Mohanty), Basudevpur (Madhabananda Mallick), Brahmapur (Bikram Kumar Panda), Bhadrak (Naren Palai), Bhandaripokhari (Subrat Kumar Das), Bhanjanagar (Binayak Tripathy),

Bhawanipatna (Dusmanta Nayak), Bhogarai (Satyashiv Das), Binjharpur (Babita Mallick), Bisam Cuttack (Dambarudhar Ulaka), Boudh (Susant Kumar Pradhan), Brahmagiri (Lalatendu Bidyadhar Mohapatra), Chandbali (Amiya Mohapatra), Chhendipada (Agasti Behera), Chikiti (Manoranjan Dyansamantray), Chitrakonda (Sunadhar Kakari), Choudwar-Cuttack (Suresh Mohapatra),

Cuttack Sadar (Dilip Kumar Mallick), Daspalla (Indumati Nayak), Dharmasala (Srinath Mishra), Digapahandi (Saka Sujit Kumar), Gunupur (Purushottam Gamang), Hinjili (Sibaram Patra), Jajpur (Santosh Kumar Nanda), Jaleswar (Debi Prasanna Chand), Jatni (Suresh Routray), Jayadev (Benudhar Bhoi), Jharigan (Uladhar Majhi), Kakatpur (Rabindra Sethi), Kamakhyanagar (Bhabani Shankar Mohapatra), Kantabanji (Santosh Singh Saluja), Kantamal (Hari Narayan Pradhan), Kendrapara (Ganeswar Behera),

Khallikote (Pandab Jali), Khariar (Adhiraj Mohan Panigrahi), Korei (Biswajit Nayak), Lanjigarh (Pradip Kumar Dishari), Loisingha (Pandab Chandra Kumbhar), Malkangiri (Mala Madhi), Mohana (Dasarathi Gamang), Nabarangpur (Sadan Nayak), Narla (Jagannath Patnaik), Nayagarh (Lala Manoj Kumar Ray), Niali (Chhabi Mallick), Paradip (Arindam Sarkhel), Patkura (Jayant Kumar Mohanty),

Pipili (Judhistir Samantray), Polasara (Gokulananda Mallick), Pottangi (Rama Chandra Kadam), Puri (Uma Ballav Rath), Redhakhol (Asaf Ali Khan), Rajgangpur (Gregory Minz), Rayagada (Makaranda Muduli), Sanakhemundi (Ramesh Chandra Jena), Simulia (Padmalochan Panda), Soro (Mrutyunjay Jena), Sukinda (Sarat Rout), Soroda (Basant Kumar Bisoyi), Telkoi (Dhanurjay Sidhu), Tirtol (Raj Kishore Behera), Titlagarh (Surendra Singh Bhoi) and Umerkote (Jatindranath Gond).

BJP came second in 34 Assembly constituencies.

They are, Baleswar (Madan Mohan Dutta), Bangiriposhi (Purushottam Nayak), Baripada (Nisamani Baske), Bhubaneswar-Central (Jagannath Pradhan), Bhubaneswar-North (Dilip Mohanty), Biramitrapur (Shankar Oram), Biramaharajpur (Anand Barik),

Dhamnagar (Bishnu Charan Sethi), Dharmagarh (Rabindra Pattjoshi), Dhenkanal (Krushna Chandra Patra), Ekamra-Bhubaneswar (Amiya Das), Ghasipura (Satyabrata Panda), Gopalpur (Bibhuti Bhusan Jena), Hindol (Laxmidhar Behera), Junagarh (Anil Kumar Singhdeo), Karanjia (Jyotshna Bhansingh), Keonjhar (Mohan Majhi), Khordha (Jyotindranath Mitra), Mahakalapada (Bijoy Mohapatra), Morada (Rajkishore Das), Nilagiri (Sushama Biswal), Nimapara (Pravati Parida), Padmapur (Bijay Ranjan Singh Bariha),

Pallahara (Ashok Mohanty), Parjang (Bibhuti Pradhan), Patana (Bhabani Shankar Nayak), Phulbani (Debanarayan Pradhan), Raghunathpalli (Jagabandhu Behera), Rairangpur (Draupadi Murmu), Ranpur (Surama Padhi), Rengali (Nauri Nayak), Sambalpur (Jayanarayan Mishra), Sonepur (Pramod Mohapatra), Talcher (Kalandi Samal) and Udala (Bhaskar Madhei),

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here