Home SPORTS Bhubaneswar lift Odisha Swimming Championship title

Bhubaneswar lift Odisha Swimming Championship title

0
SHARE

Odisha Sun Times Sports Bureau
Cuttack, May 31:

Bhubaneswar emerged overall champion in the 55th State Swimming Championship that concluded at Odisha Cricket Association (OCA) swimming pool in the city here today.

Sambalpur emerged as the runners-up.

While Bhubaneswar won the senior women, men, junior girls (Group-1, 2) and sub-junior girls (Group-3) categories, the sub-junior girls (Group-4) title was won by Sambalpur.
Secretary Sports and Youth Affairs Saswat Mishra was the chief guest of the closing ceremony.

swimming winnersAmong others, OCA and OAA secretary Asirbad Behera was present on the occasion.

The two-day event was organised by the Odisha Olympic Association.

50 mtr Freestyle : 1st-Sayantan Sattwik, ECoR, 2nd-Dipankar Das, Bhubaneswar, 3rd-Dibyalochan Hati, Sambalpur
50 mtr Back Stroke: 1st-Sayantan Sattwik, ECoR, 2nd-Chitan Naik, Bhubaneswar, 3rd-Dipankar Das, Bhubaneswar
50 mtr Butterfly: 1st-Sonu Patel, Sambalpur, 2nd-Dipankar Das, Bhubaneswar, 3rd-Saroj Kandulana, Sambalpur
50 mtr Breast Stroke: 1st-Gobinda Seth, Sundargard, 2nd-Raju Pradhan, Bhubaneswar, 3rd-Rascan Dang, Sambalpur
100 mtr Freestyle : 1st-Sayantan Sattwik, ECoR, 2nd-Rajiv Minzi, Sambalpur, 3rd-Dibyalochan Hati, Sambalpur
100 mtr Back Stroke: 1st-Sayantan Sattwik, ECoR, 2nd-Rajiv Minzi, Sambalpur, 3rd-Jadumani Kisan, Sambalpur
100 mtr Breast Stroke: 1st-Gobinda Seth, Sundargard, 2nd-Aditya Biswal, Sambalpur, 3rd-Rascan Dang, Sambalpur
100 mtr Butterfly: 1st-Dipankar Das, Bhubaneswar, 2nd-Sonu Patel, Sambalpur, 3rd-Papu Lakra, Sundargarh
200 mtr Freestyle: 1st-Omkar Das, Bhubaneswar, 2nd-Sachikanta Mallick, Sundargarh, 3rd-Dhira Kujur, Sundargarh
400 mtr Freestyle : 1st-Omkar Das, Bhubaneswar, 2nd-Jailal Bhoi, Sambalpur, 3rd-Sanjeev Sethi, Cuttack
4 X 100 Free style Relay: 1st-Bhubaneswar, 2nd-Sambalpur, 3rd-Sundargarh
200 mtr Individual Relay: 1st-Sayantan Sattwik, ECoR, 2nd-Dipankar Das, Bhubaneswar, 3rd-Gopal Krishna Naik, ECoR

Senior Men & Women
50 mtr Freestyle: 1st- Rounde Tudu, Bhubaneswar, 2nd-Singi Hasa, Bhubaneswar, 3rd-Santosini Kisan, Keonjhar
50 mtr Back Stroke: 1st- Jochhanamayee Pradhan, Bhubaneswar, 2nd-Adyasa Mishra, Bhubaneswwar, 3rd-Meena Bag, Keonjhar
50 mtr Butterfly: 1st-Mamita Tudu, Khurda, 2nd-Singi Hasa, 3rd-Tulasi Kisan, Bhubaneswar
50 mtr Breast Stroke: 1st-Anju Karadia, Bhubaneswar, 2nd-Mamita Tudu, Khurda, 3rd-Tulasi Kisan, Bhubaneswar
100 mtr Back Storke: 1st-Adyasa Mishra, Bhubaneswwar, 2nd-Jochhanamayee Pradhan, Bhubaneswar, 3rd-Meena Bad, Keonjhar
100 mtr Freestyle. 1st-Rounde Tudu, Bhubaneswar, 2nd- Singi Hasa, Bhubaneswar, 3rd- Santosini Kisan, Keonjhar
100 mtr Breast Stroke: 1st-Anju Paridia, Bhubaneswar, 2nd-Tulsi Kisan, Bhubaneswar, 3rd-Santosini Kisan, Keonjhar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here